כלים נכונים - חסכון פשוט

חיסכון במים הופך לפשוט יותר ע"י שימוש באביזרים המסייעים להפחית את כמות המים בה אנו נוהגים להשתמש בבית, בעבודה ובמקומות ציבוריים. התקנתם של האביזרים החוסכים בדרך כלל קלה ועלותם זולה ומשתלמת. 
 

מיכל הדחה דו כמותי

מיכל הדחה המותקן בכל סוגי השירותים מאפשר לבחור בין הדחה של מכל מלא או שימוש בחצי מכל. בשירותים קיימים ניתן לבחור בין הדחה של 4.5 ליטר והדחה של 9 ליטר, ובשירותים חדשים ניתן לחסוך אף יותר ולבחור בין 3 ל-6 ליטר מים.
 

כמה חוסכים בשורה התחתונה?

השימוש במכל הדחה דו כמותי חוסך כ- 18 ליטר לנפש ליום, המהווים כ - 12% מצריכת המים הממוצעת. המכלים החדשים חוסכים כ - 12 ליטר נוספים, שהינם כ - 8% נוספים.
 

משתנה ציבורית ללא צריכת מים

משתנה ציבורית המיודעת לשירותי גברים עשויה מחומר אקרילי או חרס המצופים בחומר דוחה נוזלים. משתנות מסוג זה מצריכות ניקיון אחת ליום בלבד וכוללות פילטר הממוקם בתחתית המשתנה ובו נוזל כימי מיוחד למניעת ריחות. הפילטר מוחלף מעת לעת לפי הצורך ובהתאם להוראות היצרן.

 
וסתי ספיקה (חסכמים):

וסתי ספיקה חוסכים כ – 1/3 מכמות המים העוברים דרכם מבלי להרגיש. הוסתים מאפשרים זרימה קבועה וחסכונית של מים והם קלים להתקנה – בדרך כלל מדובר בהברגה פשוטה. 
 

וסת ספיקה לברז כיור

וסת המאפשר זרימה קבועה של מים בברז הכיור במטבח ובאמבטיה. ישנם שני סוגי וסתים; וסת קו המותקן בין הקיר לברז ווסת קצה המותקן בקצה הפייה של הברז, במקום מסנן המים שאינו מסיע לחיסכון במים. לאחר ההתקנה ספיקת המים לברז כיור תהיה בין 4 ל-8.5 ליטר לדקה.
 

וסת ספיקה למקלח

וסת המאפשר זרימה קבועה של מים דרך ראש מקלח ובמקלח יד. וסת זה מותקן ע"י הברגה פשוטה לפני ראש המקלח או בין הסוללה לבין צינור מקלח היד. לאחר ההתקנה ספיקת המים תהיה בין 8 ל-11 ליטר לדקה. 
 

מגביל הספקת מים לברז הכיור

אביזר המקטין את קוטר מעבר המים ובכך מגביל את זרימת המים בברז הכיור. ההתקנה נעשית בקצה הפייה של הברז ע"י הברגה פשוטה, במקום מסנן המים שאינו מסייע כלל לחיסכון במים. לאחר ההתקנה ספיקת המים תנוע בין 3.2 ל-10 ליטר לדקה.

ראש מקלח חסכוני

ראש מקלח המכיל וסת או מגביל צריכת מים. כמות המים עם ראש מקלחת חסכוני נעה בין 4.5 ל-11 ליטר לדקה. 
 

מקלח יד חסכוני

מקלח יד מכיל וסת או מגביל ספיקה. כמות המים במקלח יד המכיל וסת ספיקה נעה בין 4.5 ל-11 ליטר לדקה ואילו כמות זרימת המים במקלח יד המכיל מגביל ספיקה נעה בין 4.5 ל-13 ליטר לדקה. 
 

ברז בעל מנגנון סגירה אוטומטי

ברז המופעל באמצעות לחיצה, משיכה או כפתור הנסגר באופן אוטומטי לאחר ההפעלה או לפי זמן קצוב. ישנם שני סוגי ברזים בעלי סגירה אוטומטית; ברז לשתיה המספק מים כל עוד מחזיקים בכפתור ההפעלה, וברז כיור המספק כמות קצובה של מים אשר בניגוד לברז השתייה מאפשר שימוש בשתי הידיים בו זמנית.
 

ברז בעל מנגנון פתיחה סגירה אוטומטי

ברז המופעל על-ידי מערכת חיישנים אלקטרונית הפועלת ללא מגע יד אדם. הברז פועל כאשר החיישנים קולטים את הידיים המתקרבות לכיוון הברז ומפסיק אוטומטית כאשר הידיים מתרחקות מהחיישנים.
 

קוצב מים לגינה

קוצב גינה "3/4 או "1 מאפשר הקצבה מתוכננת של כמות המים המספיקה להשקיית הגינה. קוצב הגינה מתחיל ומפסיק את זרימת המים לפי הזמן והכמות שנקבעו מראש. 
 

תו כחול למוצרים חוסכי מים

במטרה לעודד תכנון, ייצור ושיווק של מוצרים התורמים לחיסכון במים, מעניקה רשות המים את התו הכחול המבטיח כי המוצר איכותי, יעיל וחסכוני לשימוש. התו הכחול מופיע על אריזות המוצרים שנמצאו מתאימים ועמדו בדרישות ובתקנים מחמירים. 
 

הועדה לקבלת התו הכחול

התו הכחול מוענק על-ידי ועדת מומחים מיוחדת המורכבת משלושה נציגי רשות המים, נציג משרד התעשייה והמסחר, נציג מכון התקנים ושני מומחים הממונים ע"י מנהל רשות המים. 
הועדה אחראית על קביעת קריטריונים לקבלת התו ואופן הצגתו על גבי המוצר. כמו כן, הוועדה מקפידה לפקח על איכות המוצרים המסומנים בתו באמצעות בדיקות תקופתיות, ורשאית לבטל את התו למוצרים שאינם עומדים בתקנים.


חסכמים

חסכם הוא אביזר חוסך מים, המורכב על ברז או מקלח, ומאפשר חיסכון של כשליש מכמות המים היוצאת דרך הברז או המקלח - מבלי לפגוע בהנאת המשתמש.

בשנים 2010-2011 התקיים מבצע ארצי בשם "חסכם על כל ברז" שבו הופצו והורכבו בחינם כשני מיליון חסכמים.
כיום ניתן לרכוש חסכמים בחנויות "עשה זאת בעצמך" ברחבי הארץ. יש להקפיד על רכישת חסכמים בעלי "תו כחול" בלבד, המבטיח את עמידתם במפרט הטכני ובדרישות החיסכון של רשות המים.